Co může mít vliv na výběr elektroinstalace a tažného zařízení?

Před montáží tažného zařízení je klíčová důkladná kontrola několika faktorů. Tím lze předejít potenciálním problémům a zajistit bezpečnou a úspěšnou instalaci.

DOVOZ VOZIDLA Z CIZINY

Při dovozu vozidla z ciziny (mimo EU) závisí výběr elektroinstalace a tažného zařízení především na zemi původu vozidla. Země původu může mít odlišné normy a specifika týkající se elektroinstalace a tažného zařízení – mohou používat různé typy zásuvek a konektory pro tažné zařízení. Například vozidla z USA mohou mít odlišné technické parametry pro světla než vozidla z Evropy nebo Asie. Je důležité se ujistit, že vozidlo splňuje veškeré příslušné předpisy a normy v cílové zemi.
Nezapomeňte si pohlídat, že přepis údajů do českého TP byl v pořádku a oba průkazy jsou kompletní a obsahují stejné informace.

KONTROLA ÚDAJŮ V TECHNICKÉM PRŮKAZU – VÁHOVÁ OMEZENÍ VOZIDLA

Pokud začnete uvažovat o montáži tažného zařízení, je důležité zkontrolovat technické specifikace svého vozidla. Zkontrolujte si ve velkém technickém průkazu, zda má uvedenou maximální hmotnost pro brzděný a nebrzděný přívěs (řádky O.1 a O.2).
Majitelé aut, kteří v technickém průkazu najdou řádky O1 a O2 s nulou, proškrtnuté nebo úplně prázdné, mohou mít na svém vozidle namontováno zařízení, které je vzhledově podobné běžnému tažnému zařízení. Toto přídavné zařízení je homologované pouze pro přepravu kol nebo zavazadel, a nemělo by být používáno k tažení přívěsů, a nezapisuje se do TP! Více informací zde.

ELEKTRICKÉ A HYBRIDNÍ VOZIDLA

Některé elektrické a hybridní vozy mohou mít specifické funkce nebo režimy, které je třeba vzít v úvahu při instalaci tažného zařízení – například režimy šetření energie, které mohou ovlivnit výkon tažení.

LED ZADNÍ SVĚTLA

Je třeba zajistit, aby elektroinstalace poskytovala správné napětí a proud pro bezproblémový provoz světel!
V případě, že vozidlo je továrně vybaveno LED zadními světly, automaticky doporučujeme typovou elektroinstalaci z důvodu kompatibility a správné funkce přívěsu i vozidla. Pokud je přívěs vybaven LED světly, je potřeba brát v úvahu LED kompatibilitu modulu elektoinstalace tažného zařízení.

VERZE ELEKTROINSTALACÍ S PŘÍPRAVOU NA TAŽNÉ A BEZ NÍ

Vozidla s továrně připravenou elektroinstalací pro tažné zařízení poskytují jednodušší a rychlejší montáž. Kabeláž je předem připravena a integrována, což eliminuje složité zapojování. Některá vozidla také mají funkci, která nevyžadují dodatečné kódování po instalaci tažného zařízení.
Na rozdíl od vozidel s továrně připravenou instalací, ta bez přípravy mají složitější montáž elektroinstalace.