Může mít moje auto tažné zařízení? Co vše musím zařídit?

Dodatečná montáž tažného zařízení na auto může být užitečná pro ty, kdo chtějí využívat přívěsy, tažené nákladní vozíky nebo třeba nosiče kol a úložných boxů. Co všechno je potřeba udělat?

  1. Kontrola technické specifikace vozidla: Pokud začnete uvažovat o montáži tažného zařízení, je důležité zkontrolovat technické specifikace Vašeho vozidla. Podívejte se do velkého technického průkazu, zda je v něm uvedená maximální hmotnost pro brzděný a nebrzděný přívěs (řádky O.1 a O.2). Co dělat, když tento údaj v TP nemáte uvedený, naleznete zde.
  2. Samotná montáž tažného zařízení: Pokud se rozhodnete pro montáž tažného zařízení, můžete si vybrat, jakým způsobem bude provedena – svépomocí nebo ve specializovaném servisu.

Postup při montáži svépomocí

Rozhodnete-li se namontovat tažné zařízení svépomocí, můžete tak učinit. Po montáži je nutné s vozidlem navštívit STK. Technici prověří typovou vhodnost tažného zařízení, značku schváleného typu a správnost montáže, včetně zapojení a funkčnosti elektroinstalace. Na základě kontroly obdržíte protokol STK, který předložíte při přihlášení. V tomto případě typový list nepotřebujete.

Kontrola na STK Vás může vyjít na 250 Kč a poplatek za přihlášení tažného zařízení na úřadě činí 100 Kč.

Postup při montáži v našem středisku

Nejprve si na naší zákaznické lince domluvíte termín montáže a poskytnete údaje k přichystání typového listu. Poté už jen dojedete s vozidlem, namontujeme Vám tažné zařízení, obdržíte typový list a s tímto listem zajdete na úřad. Je to velmi snadné a v případě jakýchkoliv problémů Vám naši kolegové rádi poradí.

V tomto případě platíte poplatek pouze na úřadě za přihlášení tažného zařízení 50 Kč.


Potřebné doklady k zápisu (nutné provést do 10 dní od montáže)

  • Vyplněný formulář (obdržíte na dopravním úřadě)
  • Velký technický průkaz (TP)
  • Osvědčení o registraci vozidla (ORV / malý TP)
  • Typový list (obdržíte po montáži)
  • Soukromá osoba – občanský průkaz, právnická osoba – živnostenský list

Konzultace s našimi odborníky Vám ušetří čas a další nepříjemnosti. Jsme Vám k dispozici každý všední den od 7:30 do 17:00 na telefonním čísle 702 111 702 nebo e-mailu info@towpoint.cz.